Новини

Грип та ВІЛ


Експерти висловлюють побоювання, що через пандемію COVID-19 сезон грипу взимку 2021-2022 року може бути більш суворим, ніж зазвичай. Людям, які живуть з ВІЛ, настійно рекомендується вакцинуватися проти грипу і коронавируса.
Що важливо знати про грип?
Грип - дуже поширене вірусне захворювання, що вражає дихальні шляхи. Симптоми грипу схожі на симптоми застуди, але протікають у важчій формі і тривають довше. На грип можна заразитися в будь-який час року, але частіше за все в зимовий період.
Як передається грип?
Грип дуже заразний і передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом, так само як застуда і COVID-19. Вірус грипу мешкає в повітрі, може осідати на поверхні, де живе до 24 годин. Люди заражаються, вдихаючи краплі прямо з повітря або торкаючись до об'єктів, на яких є вірус, наприклад, до телефонів, клавіатурі, дверних ручок і т.д.
Інкубаційний період грипу (час між зараженням і появою симптомів) зазвичай становить від 1 до 3 днів. Найбільш небезпечними вважаються люди з моменту появи симптомів і протягом наступних 3-7 днів. Як тільки симптоми зникають, людина стає безпечним для оточуючих.
Крім стандартних симптомів (висока температура, озноб, нежить, сухий грудної кашель, біль у м'язах, кістках і суглобах) грип може привести до ускладнень і більш серйозних захворювань, наприклад, бронхіту або пневмонії.
Деяким людям, які мають високий ризик важкого перебігу захворювання, слідують звернутися до лікаря при появі перших симптомів грипу. До таких категорій відносяться:
• вагітні жінки;
• люди у віці 65 років і старше;
• люди з довгостроковими захворюваннями, в тому числі з ВІЛ, цукровий діабет, захворювання нирок, легенів, серця;
• пацієнти з респіраторними захворюваннями: астма, туберкульоз і т.д .;
• люди з ослабленою імунною системою, такі як люди з низьким числом клітин CD4 або ті, хто проходить хіміотерапію.
Низьке число клітин CD4, а також наявність супутніх захворювань (туберкульоз та інші хвороби дихальних шляхів) можуть збільшити ризик розвитку ускладнень після грипу.
лікування грипу
Як правило, під час захворювання на грип слід залишатися вдома, відпочивати, пити багато рідини, зігріватися і використовувати безрецептурні знеболювальні (наприклад, парацетамол або ібупрофен) для полегшення симптомів.
Пацієнтам, які належать до групи підвищеного ризику, терапевт може порадити прийом противірусних препаратів, які використовуються для лікування грипу.
Оскільки грип є вірусним, а не бактеріальним захворюванням, антибіотики не діють. Однак, якщо у хворого розвинеться ускладнення, наприклад, бактеріальна інфекція грудної клітини, вони можуть бути призначені.
профілактика грипу
Дотримання правил гігієни - найефективніший спосіб зупинити передачу вірусу грипу (і інших вірусів теж). Регулярне миття рук з милом і чистка поверхонь допоможуть запобігти зараженню. Для людей з грипом - чхання і кашель в серветку (яка потім викидається) і потім миття рук також допоможе запобігти подальшій передачі інфекції.
Грип можна запобігти (а також лікувати) за допомогою противірусних препаратів. У деяких ситуаціях людям, що живуть з ВІЛ, вони можуть бути прописані в профілактичних цілях.
Вакцина від грипу
Існують різні типи вакцин від грипу. Найпоширенішими є «живі» вакцини, що містять ослаблений вірус, і інактивовані, які є неінфекційними. Через розмаїття вірусів грипу та появи нових штамів вакцини від грипу щорічно оновлюють.
Людям із груп підвищеного ризику, включаючи людей, які живуть з ВІЛ різного віку, рекомендується робити вакцинацію щорічно. Кращий час для вакцинації - осінь, з вересня по початок листопада.
Людям, які живуть з ВІЛ, рекомендуються вакцини, які містять «живого» вірусу - саме такого типу препарати здатні забезпечити необхідний захист, не викликавши ускладнень. На думку експертів, у людей з низьким рівнем CD4 вакцина може бути менш ефективною, однак вона здатна знизити ризик ускладнень.
Вчені також відзначають, що немає ніяких взаємодій між вакциною проти грипу і антиретровірусними препаратами. Отже, люди, які живуть з ВІЛ, можуть робити щеплення і спокійно приймати терапію.
У Росії скоро почнуться випробування комбінованої вакцини від грипу і COVID-19. Препарат розроблений на основі ослабленого вірусу і призначається для інтраназального застосування.