Новини

Вакцину від ВІЛ не винайшли і через 40 років. Чому?


 СНІД є кінцевою стадією ВІЛ-інфекції - захворювання, що викликається вірусом імунного дефіциту людини (ВІЛ), який вражає клітини імунної системи. ВІЛ вже забрав понад 33 мільйонів життів. За даними ВООЗ, в кінці 2019 року в світі налічувалося 38 мільйонів людей, що живуть з ВІЛ.
У суспільстві ВІЛ є стигмою, оскільки багато хто до цих пір помилково вважають, що їм хворіють тільки представники сексуальних меншин і наркозалежні. Тим часом вже давно встановлено, що ВІЛ передається при незахищеному статевому акті, переливанні зараженої крові, використання заражених голок, а також від матері дитині.
Незважаючи на те, що з моменту виявлення цього захворювання пройшло вже сорок років, вакцини проти ВІЛ досі немає. Чому? Відповідь проста: вірус імунодефіциту людини - хамелеон серед всіх інших вірусів, він постійно змінюється, мутує, що зводить нанівець всі спроби вчених створити вакцину від ВІЛ.
Вірус імунодефіциту людини має складну тривимірну структуру поверхні, при цьому половина її покрита цукровою оболонкою, гліколізірованного, як кажуть вчені. Саме гліколізірованного поверхні блокують дію вакцини.
Якби ВІЛ поводився так, як інші віруси, це б суттєво полегшило завдання розробникам вакцини. Але вірус імунодефіциту людини постійно і дуже швидко змінює свою оболонку. Щоб здобути перемогу над цим вірусом, імунна система повинна його розпізнати, але його швидкі мутації ведуть до тому, що імунітет не бачить в ньому небезпеки.
Вірус імунодефіциту людини належить до групи ретровірусів. Вони мають здатність зберігати свій ДНК-геном в клітині людини. Вчені вже багато років намагаються зрозуміти, як розмножуються ретровіруси, щоб розробити стратегію боротьби з ними. Але поки безрезультатно.
Розробка вакцини під назвою HVTN 7026, яка розпочалася в 2016 році в Південній Африці, викликала великі надії. 5407 чоловік, ВІЛ-негативних, у віці від 18 до 35 років, брали участь у випробуваннях цієї вакцини. При вакцинації використовувався метод Prime Boost, при якому комбінували два щеплення. Під час першої (Prime) вакцини людина отримувала зовсім іншу сироватку, ніж під час другої (Boost). Таким чином шанси для імунної системи повинні були подвоїтися, але цього не сталося.
Основою для HVTN 7026 послужила вакцина RV 144. Це єдина сироватка, яка під час випробувань в Таїланді показала досить скромний рівень ефективності в 31 відсоток. Правда, ця вакцина здатна захищати людини від вірусу лише протягом кількох місяців. У лютому 2020 роки її випробування були перервані, тому що не спостерігалося очевидного успіху.
Наступною спробою розробити вакцину від ВІЛ / СНІДу став проект MOSAICO. Він так само був заснований на методі комбінування двох вакцин. Вакцину MOSAICO тестували на мавпах і результати були багатообіцяючими. За допомогою цієї вакцини ризик зараження ВІЛ / СНІДом в 90 відсотках випадків міг би зменшитися. З кінця 2019 року в США проходять клінічні випробування цієї вакцини. 3800 осіб приймають в них участь.
Третя вакцина розробляється під назвою IMBOKODO. В її випробуваннях беруть участь 2600 чоловік з різних африканських країн. Ефективність вакцини поки становить 67 відсотків. Її випробування закінчаться в лютому 2022 року.
Поки, впевнені вчені, будь-яка з розроблених вакцин не зможе забезпечити 100 відсоткову захист від ВІЛ. Але успіхом вважалася б вакцина, яка забезпечувала б від 60 до 70 відсотків захисту. До цього моменту залишається лише можливість лікувати ВІЛ / СНІД антиретровірусними препаратами.
Чому важлива доконтактная профілактика
Оскільки поки вакцину проти вірусу імунодефіциту людини винайти не вдалося, великі надії покладають на медикаментозну профілактику ВІЛ / СНІДу, так звану доконтактную - це профілактичний захід щодо запобігання передачі ВІЛ-інфекції, яку проводить з собою ВІЛ-негативний партнер. В даний час вчені шукають альтернативу таблеткам, які необхідно приймати щодня. Йдеться, зокрема, про уколах або імплантатах, які сприяють накопиченню необхідного препарату проти вірусу в організмі.

16.06.2021