Новини

Про епідеміологічну ситуацію з ВІЛ – інфекції/СНІДу, організацію та надання медичної допомоги хворим на ВІЛ/СНІД в Кіровоградській області за 2020 рік.

Епідситуація із захворюванням на ВІЛ/СНІД у регіоні поки що не дає підстав стверджувати про зниження тягаря епідемії ВІЛ – інфекції – її масштаби продовжують поширюватись серед загального населення за рахунок збільшення епідемічної значимості статевого шляху передачі ВІЛ та провідної ролі у поширенні збудника серед представників груп підвищеного ризику, зокрема споживачів ін’єкційних наркотиків, осіб, які надають сексуальні послуги за винагороду, чоловіків, які мають секс з чоловіками, та їх партнери. Щорічно зростає кількість виявлених та зареєстрованих інфікованих і хворих на ВІЛ/СНІД.
Станом на 1 січня 2021 року в області на диспансерному обліку перебуває 3496 ВІЛ – інфіковані особи, проти 3508 за 2019 рік.
Протягом 2020 року в області зареєстровано 475 нових випадків ВІЛ – інфекції, за 2019 рік - 649.
Станом на 1 січня 2021 року в області на обліку перебуває 856 хворих на ВІЛ/СНІД, проти 736 за 2019 рік.
Протягом 2020 року зареєстровано 155 хворих на СНІД, за 2019 рік взято 227 хворих на СНІД.
Протягом 2020 року на ВІЛ було обстежено 37331осіб, з них 426 осіб має позитивний результат,  швидкими тестами було обстежено 11778 осіб, серед яких у 256 позитивні результати. Всі особи обстежені швидкими тестами виявлені з позитивними, або сумнівними результатами були обстежені імуноферментним аналізом.
З метою вчасного визначення статусу у вагітних жінок щодо ВІЛ-інфікування в жіночих консультаціях під час взяття їх на облік та перед пологами проводиться добровільне консультуванні тестування на антитіла до ВІЛ. Вагітні, які не перебували на обліку в жіночих консультаціях, обстежуються в пологах швидкими тестами, що дає змогу вчасно провести профілактику передачі ВІЛ від матері до дитини.
Антиретровірусними препаратами для профілактики вертикальної трансмісії ВІЛ вагітних КНП «Кіровоградський обласний центр по профілактиці та боротьбі зі СНІДом Кіровоградської обласної ради» забезпечений в повному обсязі. У випадках ускладненого перебігу вагітності ВІЛ-інфіковані вагітні госпіталізуються у відділення патології вагітних, або в акушерські відділення ЦРЛ за місцем проживання.
Станом на 01.01.2021 року в області по накопичувальним даним зареєстровано 220 дітей, народжених ВІЛ - інфікованими матерями із них у 112 підтверджено ВІЛ - статус ( проти 285 та 116 за 2019 рік)
АРВ- терапія гарантована всім хворим, що її потребують і проводиться#nbsp в амбулаторних умовах обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом.
Станом на 1 січня 2021 року в умовах КНП «Кіровоградський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом Кіровоградської обласної ради» АРВ - терапію всього отримує 2603 хворих на ВІЛ/СНІД, з них 98 дітей (за кошти Державного бюджету – 2266 особа, Глобальний фонд – 337 осіб).
Всі діти, народжені інфікованими матерями у віці до одного року отримують препарат бактисептол для профілактики пневмоцистної пневмонії. 
 З метою розширення можливості доступу різних категорій населення до системи добровільного консультування і тестування на ВІЛ-інфекцію в усіх районах області відкриті та функціонують кабінети «Довіра» з наданням послуг до - і післятестового консультування, анонімного та безкоштовного тестування на ВІЛ.
Таким чином - в Кіровоградській області епідситуація з ВІЛ – інфекції/СНІДу залишається нестабільною та напруженою.